Święto Szkoły – 12 września 2023

Święto Szkoły – 12 września 2023

12.09.2023 r. w rocznicę zwycięstwa naszego patrona Króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem obchodzimy Święto Szkoły. Tego dnia odbędą się akademie z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2023/2024 połączone ze ślubowaniem pierwszoklasistów.

Porządek uroczystości:

  • Godz. 8.00 – 9.40 – kl.7-8
  • Godz. 9.50 – 11.30 – kl. 4-6
  • Godz. 11.40 -13.30 – kl. 1-3 (akademia połączona ze ślubowaniem pierwszoklasistów).

Wszystkich obowiązuje strój galowy.

Uczniowie przychodzą do szkoły 10 minut wcześniej, spotykają się z wychowawcami w wyznaczonych salach i schodzą na uroczystość do sali gimnastycznej pod opieką wychowawcy. Po akademii odbędzie się lekcja z wychowawcą.

link do informacji na stronie szkoły

Król Jan III Sobieski pod Wiedniem

Król Jan III Sobieski był jednym z najważniejszych władców Polski i wielkim dowódcą wojskowym. Jednym z jego najbardziej znanych osiągnięć był udział w bitwie pod Wiedniem, która miała miejsce w 1683 roku.

Bitwa pod Wiedniem była jednym z kluczowych wydarzeń w historii Europy, zwłaszcza w kontekście konfliktu między chrześcijaństwem a Osmanami. W roku 1683 Wiedeń, stolica Habsburgów i ważny bastion chrześcijański, znalazł się pod oblężeniem wojsk tureckich dowodzonych przez wielkiego wezyra Kara Mustafę. Sytuacja stawała się coraz bardziej beznadziejna, a oblężenie trwało od lipca.

Wówczas na pomoc Wiedniowi przybył król Jan III Sobieski, który dowodził koalicją chrześcijańską złożoną z wojsk polskich, austriackich i niemieckich. 12 września 1683 roku doszło do wielkiej bitwy pod Wiedniem. W decydującym momencie bitwy, kiedy sytuacja chrześcijańskich obrońców stawała się krytyczna, Jan III Sobieski poprowadził słynny szarżę husarii polskiej, co odwróciło losy bitwy na korzyść chrześcijańskiej koalicji. Husaria polska była jednym z najpotężniejszych kawalerii świata i jej atak przyczynił się do zmuszenia tureckich wojsk do odwrotu.

Bitwa pod Wiedniem zakończyła się zwycięstwem chrześcijańskiej koalicji i była kluczowym momentem w powstrzymaniu ekspansji Osmanów w Europie Środkowej. To wydarzenie stało się symbolem obrony Zachodu przed osmańską inwazją i ugruntowało pozycję Jana III Sobieskiego jako jednego z najważniejszych przywódców chrześcijańskiej Europy. Bitwa ta ma także wielkie znaczenie w historii Polski i jest często uważana za jeden z jej największych triumfów polskiej sztuki wojennej.

Ilustracja tytułowa: Jan Matejko “Jan Sobieski pod Wiedniem”, ilustracja w tekście: Juliusz Kossak, “Bitwa pod Kahlenbergiem 1683

468 ad

1 komentarz

  1. Tutaj jest galeria zdjęć z ślubowania pierwszoklasistów: https://sp307wawa.edupage.org/album/#gallery/798

Dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *